Baltimore Ravens oferă un memento cu privire la Formula de campionat în câștigul din săptămâna 8

În prima jumătate a victoriei în Săptămâna a 8-a a Baltimore Ravens împotriva Tampa Bay Buccaneers de joi, ofensiva lor a avut aspectul distinct al unui atac care încearcă să fie ceva ce nu este.

Pentru ultimele două sferturi, Ravens au revenit la ceea ce fac cel mai bine, iar rezultatele au fost emfatice.

Ravens s-au retras în a doua repriză după o performanță anemică în prima repriză, reclamând o victorie cu 27-22 pentru a îmbunătăți la 5-3.

A fost o întoarcere care părea foarte puțin probabilă după ce Ravens au marcat doar trei puncte în primele două sferturi, în care Baltimore a alergat mingea de doar nouă ori, un număr extrem de mic pentru o infracțiune care a reușit în primul rând datorită diversității jocului său de alergare. în anii anteriori.

În a doua repriză, Ravens au revenit la acea identitate ofensivă, iar performanța lor a sugerat că pot fi o amenințare legitimă pentru a lupta în AFC dacă rămân cu abordarea testată în timp care a funcționat pentru ei.

Baltimore a redus apărarea Buccaneers cu jocul de alergare, întinzând Tampa Bay pe orizontală pentru a deschide mijlocul, folosind eficient jet sweep și scoțându-l pe Lamar Jackson din buzunar și aruncând în mișcare în jocul de pase.

Ravens a alergat pentru 206 de yarzi pe 24 de porturi în a doua jumătate, în timp ce Jackson a avut opt ​​din opt pase pentru 94 de metri. Baltimore a avut o medie de 0.30 de puncte așteptate în jocul adăugat la curse împotriva Tampa Bay, conform datelor rbsdm.com, comparativ cu 0.02 EPA pe joc la aruncarea mingii. Baltimore este pe locul al doilea în NFL în EPA rush per joc pentru acest sezon, în urma doar Cleveland Browns.

S-a stabilit de mult că, în general, jocul de trecere este mult mai eficient decât atacul la sol, dar atacul Ravens este cel mai bun atunci când poate manipula apărarea cu jocul său divers de alergare și amenințarea zonei de citire și a opțiunea de citire.

Deși abilitățile considerabile ale lui Jackson de a arunca mingea - el este un trecător de buzunar mai bun decât pentru care i se acordă credit - ar trebui valorificate acolo unde este posibil, o victorie asupra Buccaneers care a fost mai confortabilă decât scorul final indicat ar trebui să servească drept reamintire pentru Ravens că modul în care au jucat pe stadionul Raymond James este cea mai bună formulă pentru succes.

Puține echipe din NFL pot controla ceasul și pot crea jocuri explozive cu jocul de alergare, așa cum fac Ravens. Când profită la maximum de această capacitate și profită de slăbiciunile ofensive ale unui adversar, așa cum a făcut-o cu pasă împotriva Tampa Bay, Ravens – chiar și într-un AFC cu două echipe puternice din Buffalo Bills și Kansas City Chiefs – au o rețetă pentru intră adânc în postsezon.