Argentina vs. Meciul din Franța a fost cel mai urmărit final de Cupă Mondială vreodată în SUA

Confruntarea de duminică a Campionatului Mondial de fotbal dintre Argentina și Franța a fost cel mai urmărit meci de finală pentru turneul de fotbal masculin de vreodată la Fox, adunând 16.8 milioane de telespectatori, potrivit Nielsen.

Fapte-cheie

Jocul a depășit recordul anterior stabilit în 1994 de 14.5 milioane de spectatori pentru un meci dintre Italia și Brazilia, potrivit Varietate.

Finala Cupei Mondiale din 2018 dintre Franța și Croația a fost cel mai puțin vizionat meci de campionat din 2002, strângând 12.51 milioane de vizualizări în SUA. Termen limita raportat, ceea ce face ca audiența din acest an să crească cu 19% pentru Fox.

O medie de 29.4 milioane de telespectatori au urmărit meciul la postul francez TF1, stabilind un record în Franța, potrivit Termen limita.

Aproximativ 9 milioane de telespectatori au urmărit meciul pe Telemundo și pe Peacock în SUA, doborând un record pentru rețea.

Fundalul cheie

Argentina a învins Franța la lovituri de departajare după prelungiri. Victoria i-a adus lui Messi primul trofeu la Cupa Mondială și primul pentru Argentina din 1986. Turneul de anul acesta a avut loc în Qatar, o alegere care a fost întâmpinată cu reacții și proteste, chiar și de la jucători. Homosexualitatea este ilegală în Qatar și s-au cheltuit miliarde de dolari pentru a construi stadioane pentru a găzdui turneul, care au fost construite de către migranți și muncitori, dintre care mii au murit în acest proces. În octombrie, unii orașe franceze au spus că nu vor difuza jocurile pe ecrane publice masive pentru a protesta împotriva problemelor legate de drepturile omului din Qatar.

Tangentă

Postarea lui Messi pe Instagram a trofeului Cupei Mondiale este oficial a devenit cea mai apreciată postare pe Instagram de marți, cu 61 de milioane de aprecieri.

Lecturi suplimentare

Finala Cupei Mondiale: Messi câștigă primul titlu de Cupă Mondială, în timp ce Argentina învinge Franța la lovituri de departajare (Forbes)

Cupa Mondială: Șeful FIFA spune că „fiecare are propriile probleme” în pledoaria pentru a reduce protestele jucătorilor (Forbes)