Argentina a luat conducerea cu 2-0 după ce Messi și Di Maria au marcat

Lionel Messi și Angel Di Maria au marcat în prima repriză, în timp ce Argentina a luat conducerea cu 2-0 împotriva Franței în prima jumătate a finalei Cupei Mondiale FIFA 2022, duminică, într-un meci care este probabil ultimul al legendei argentiniene în vârstă de 35 de ani. împușcat să câștige cel mai mare titlu al sportului.

Fapte-cheie

Messi, considerat pe scară largă cel mai mare din generația sa, se confruntă cu un atac francez condus de Kylian Mbappé, în vârstă de 23 de ani, considerat de mulți a fi moștenitorul starului argentinian drept cel mai bun jucător din lume.

Messi și Mbappé conduc împreună topurile de goluri ale turneului, cu cinci goluri fiecare, în plus față de trei și, respectiv, două pase decisive.

Finala de la Lusail va fi o șansă pentru Messi, care a câștigat toate celelalte trofee majore din joc, să depășească dezamăgirea de a pierde cu 1-0 în fața Germaniei în finala din 2014, unde a ratat o ocazie de a marca la scurt timp după pauză. .

Istoria atrage, de asemenea, echipa franceză și Mbappé, care încearcă să devină prima echipă în șase decenii care a câștigat Cupa Mondială consecutivă - o ispravă realizată ultima de Brazilia lui Pele.

Evaluare Forbes

Cu un venit de 130 de milioane de dolari anul acesta, Messi a fost cel mai bine clasat jucător Forbes' lista sportivii bine plătiți din 2022.

Aceasta este o poveste în curs de dezvoltare.