O altă coroană triplă pentru Johns și un finalist surpriză la single la Daytona

Pictonia din Daytona Beach a găzduit al doilea eveniment profesional de pickleball în tot atâtea luni Asociația Profesională de Pickleball Carvana s-a rostogolit în oraș pentru a ține Sos iute cu argilă roșie Florida Open. Aproape 1,200 de jucători au coborât pe punctul fierbinte de vacanță de primăvară, iar prezența turneului în Florida a însemnat că extragerile profesionale au fost masive. Între tablourile principale și calificări, au existat 80 de jucători în proba de simplu masculin și 96 de jucători la extragerile de dublu masculin. Cu atât de mulți jucători erau neapărat să aibă loc surprize.

Ben Johns a revenit la acțiune și a câștigat tripla coroană pentru a treia oară în patru evenimente până acum în 2023, dar marea poveste din Florida a fost jucătorul pe care l-a învins în finala de simplu.

Să recapitulăm acțiunea.

--------

Recapitulare masculin Pro simplu:

Nu mai puțin de 56 de jucători s-au înscris în tragerea la sorți de calificare pentru 8 locuri râvnite în tabloul principal, iar la finalul zilei de joi la simplu turul a avut un finalist cu adevărat șocant. Collin Shick, un fost star de tenis din NC State și relativ începător la pickleball-ul profesionist, a fost cap de serie pe locul 31 la extragerea de calificări (și, prin urmare, pe locul 55 în general) și și-a dat drumul peste un număr de profesioniști consacrați PPA, inclusiv doi bărbați care au deja medalii la simplu. în acest sezon, în #6 Julian Arnold și #7 Dylan Frazier pentru a câștiga un loc în finala de duminică.

Din jumătatea superioară a tragerii la sorți, Ben Johns numărul 1 a trebuit să treacă pentru a depăși numărul 8 JW Johnson, dar apoi a câștigat semifinalistul surpriză numărul 14 Pablo Tellez pentru a reveni la meciul pentru medalia de aur pentru a treia oară până acum. în 3. Tellez a continuat să ia bronzul, prima sa medalie la simplu din 2023, într-un departajare peste #2023 Frazier.

În finală, Shick a folosit o strategie „chip-and-charge” pe serviciul lui Johns și a plecat într-o cursă uriașă pentru a lua primul joc, dând publicului speranța că povestea supremă a Cenușăresei s-ar putea întâmpla. Cu toate acestea, numărul 1 Johns a avut alte planuri pentru finală și a mers pe propria sa cursă uriașă pentru a lua jocurile doi și trei cu 11-3, 11-0 pentru a coase aurul.

Aur: Ben Johns. Silver: Collin Shick. Bronz: Pablo Tellez.

--------

Recapitulare feminin pro simplu:

Cu Anna Leigh Waters numărul 1 absentă în Minnesota, Catherine Parenteau a ajuns la o medalie de aur la simplu. Cu toate acestea, Waters s-a întors la Daytona, jucând în statul ei de origine, iar repetarea acelei fapte s-ar dovedi o provocare.

Parenteau era pregătit pentru această provocare. În semifinalele clasamentului câștigătorului, canadianca a dat peste cap Waters cu 7,9, dându-i jucătorului numărul 1 prima ei pierdere la simplu din an. Parenteau a terminat sarcina depășind locul 2 pe Lea Jansen în meciul pentru medalia de aur, așa cum făcuse în Minnesota. Jansen urcă pe podium pentru a 5-a oară în 5 evenimente până acum anul acesta, dar încă nu a depășit un titlu.

Aur: Catherine Parenteau. Silver: Lea Jansen. Bronz: Salome Devidze

--------

Recapitulare Mixed Pro Dublu

Cea mai mare zgomot din perioada premergătoare acestui eveniment a fost „marea despărțire” a super-echipei formată din Riley Newman și Anna Bright. A fost asta un fel de problemă de personalitate? A fost unul dintre jucători prea greu de lucrat cu? Speculațiile din rețelele de socializare păreau să se concentreze mai mult pe salacios decât pe evident: Bright are o relație personală cu James Ignatowich, iar după ce echipa lui „Big Jimmy” a depășit conducerea lui Bright & Newman în Minnesota, poate că Anna a considerat că are mai mult sens să concureze cu el decât împotriva lui. l.

Newman nu a sărit nicio bătaie, luându-l pe Parris Todd (probabil cel mai bun jucător din lume, care nu joacă exclusiv PPA) și creând niște povești interesante în competiția mixtă de săptămâna aceasta. În cele din urmă, totuși, ambele echipe Newman-Todd și Ignatowich-Bright nu au reușit să aibă un impact cu adevărat aici, fiecare echipă pierzând în sferturi.

La sfârșitul zilei, cei doi jucători numărul unu, Johns & Waters, au ajuns la un alt aur, al treilea în patru încercări până acum anul acesta, învingându-i în finală pe cap de serie Tyson McGuffin și Catherine Parenteau.

Aur: Waters & Johns. Silver: McGuffin & Parenteau. Bronz: Irvine & Devilliers.

--------

Recapitulare dublu profesional masculin

Tyson McGuffin a ratat ultimele evenimente PPA cu o problemă la picior și a revenit; a făcut pereche cu senzația de la Minnesota Ignatowich, dar nu a putut depăși numărul 4 Dylan Frazier și JW Johnson în sferturi. Turneul lui Riley Newman și-a continuat cursul acrișor cu o pierdere șoc în optimile de finală, fiind cap de serie # 32 cu partenerul Tim Parks. Acest lucru a deschis ușa din jumătatea inferioară pentru ca liderii de serie numărul 2, Julian Arnold și Thomas Wilson, să ajungă în finală.

În cele din urmă, totuși, au fost patru aurii în patru încercări pentru frații Johns, care au depășit Arnold & Wilson în meciul pentru medalia de aur. Frazier & Johnson au salvat bronzul după ce au pierdut în semifinale în fața fraților Johns.

Aur: Johns & Johns. Silver: Arnold & Wilson. Bronz: Frazier & Johnson.

--------

Recapitulare la dublu profesional feminin

Anna Leigh Waters continuă să schimbe înainte și înapoi între Anna Bright și Catherine Parenteau ca partener, câștigând de fiecare dată aurul. În acest weekend a fost rândul lui Parenteau, iar cu Waters, cele două au ajuns la o medalie de aur, oferind ambelor doamne „duble” pentru weekend. Bright a făcut echipă cu Parris Todd după ce a fost eliminată de jucătorul numărul 1 din lume, dar perechea a fost supărată devreme de parvenitele cu numărul 6, Lacy Schneemann și Jade Kawamoto, în sferturi. Schneemann & Kawamoto le-au eliminat apoi pe primele poziții de serie Lea Jansen și Allyce Jones pentru o medalie de aur. Jansen & Jones au salvat un bronz pentru weekend.

Aur: Waters & Parenteau. Silver: Schneemann & Kawamoto. Bronz: Jansen & Jones.

--------

Recapitulare rapidă pentru Senior Pro Competition

· Masculin seniori simplu pro: #1 Mark Palus a luat aur, așa cum a făcut acum o lună, când APP era în Daytona Beach.

· Senior Pro masculin dublu: Altaf Merchant a câștigat al patrulea titlu PPA Senior Pro la dublu din 2023 și al doilea la rând cu Dave Weinbach, renunțând la doar 16 puncte combinate în trei meciuri în drum spre titlu.

· dublu mixt senior pro: Profesioniștii de top senior Julie Johnson și Mircea Morariu au mers cu 4-0 în competiția Mixed Senior Pro round robin pentru a lua aurul.

--------

Următorul turneu PPA? Potrivit mea Programul Master Pickleball … o schimbare rapidă pentru profesioniști, zburând din Florida la Austin, actuala mecca a lumii pickleball-ului, pentru Confruntarea de la Austin.