Ángel Di María oferă încă un meci important în timp ce Juventus avansează în Europa League

Cu o deducere de 15 puncte făcând succesul intern o imposibilitate pentru Juventus în acest sezon, UEFAEFA
Europa League a căpătat o semnificație și mai mare pentru giganții din Torino.

Pedeapsa aceea – discutată în această coloană anterioară – i-a lăsat pe bianconeri la 12 puncte de primele patru locuri, făcând câștigarea Ligii Europa cea mai bună modalitate de a-și asigura un loc în Liga Campionilor pentru campania 2023/24.

Cu toate acestea, după ce a remizat acasă, 32-1, prima manșă a meciului din optimile de finală cu Nantes, Juve s-a îndreptat spre Franța cu multă muncă de făcut dacă dorea să-și continue progresul în competiție.

Așa cum a fost în tot sezonul, o listă lungă de accidentări ar adăuga un strat suplimentar de dificultate șanselor lor, Federico Chiesa, Arkadiusz Milik, Paul Pogba și Fabio Miretti pierzând toți călătoria cu o varietate de probleme.

Intră Ángel Di María.

Au mai fost doar patru minute din manșa secundă, când Nicolò Fagioli a câștigat posesia în adâncimea lui Nantes, a luat câteva atingeri și apoi l-a ales pe Di María pe marginea careului.

Internaționalul argentinian nu a avut nicio ezitare, trimițând imediat mingea cu un efort puternic, curling, care a găsit colțul de sus al fileului și l-a lăsat pe fostul portar al Fiorentinei, Alban Lafont, să se apuce din greu.

Puțin peste 10 minute mai târziu, Di María a stabilit efectiv egalitatea, adunând mingea într-o poziție aproape identică, dar de data aceasta aleg să conducă spre poartă, ocolind portarul și un apărător înainte de a încerca un șut pe care fundașul Nicolas Pallois la blocat cu brațul întins pe pământ.

Arbitrul l-a eliminat și i-a acordat un penalty, care a fost imediat marcat de Di María. Cu un om în plus, Juve și-a pus avantajul să conteze și a pus presiune, cu o serie de șanse de a adăuga un al treilea înainte de fluierul pauzei.

Un efort de la distanță lungă a lui Di María a forțat o salvare fină a lui Lafont, Adrien Rabiot a pus o lovitură de cap peste bară din apropiere și Filip Kostic a lovit bara cu un șut puternic al lui.

Mai multe ocazii au venit după pauză, înainte ca o luptă la gol să vadă în sfârșit Juve să apuce o alta. Pasa inteligentă a lui Di María l-a pus pe Alex Sandro pe poartă doar pentru a-și vedea efortul refuzat de Lafont și continuarea lui Dusan Vlahovic s-a aruncat în aer.

Di María a întâlnit-o cu o lovitură de cap pe care Lafont a retras-o, dar când Vlahovic a făcut un ultim efort pe lângă bară, arbitrul a indicat că mingea a trecut linia în încercarea lui Di María.

De acolo a fost doar o chestiune de a vedea ultimele cincisprezece minute, dar nu a existat nicio îndoială că starul Argentinei a fost diferența dintre cele două părți, arătând încă o dată că dă rezultate atunci când contează cel mai mult.

„Sunt cu adevărat fericit că am putut să închei munca bună a echipei și să o transform în goluri”, a spus el. Sky Italia după meci. „Am vrut să trecem în turul următor, Europa League este foarte importantă pentru noi.

„Așteptam de multă vreme o oportunitate ca aceasta cu tricoul Juve și am reușit să ridic ștacheta. Încerc să ajut echipa, am câștigat și suntem în optimi.

„Acest rezultat înseamnă foarte mult pentru sezonul nostru, câștigând aici cu întregul stadion aplaudandu-ne împotriva noastră, dar am obținut ceea ce ne-am dorit.”

Max Allegri a fost clar și el mulțumit, folosindu-și propriul interviu de după meci cu același radiodifuzor pentru a sublinia faptul că Di María este cu adevărat un talent deosebit.

„Este un campion și diferit de ceilalți”, a spus Antrenorul Sky Italia. „Totul îi vine ușor, el ridică nivelul general al echipei, iar ceilalți se simt mai relaxați în prezența lui.

„El vede lucruri pe care alții nu le pot. Di María este în categoria adevăraților campioni.”

Acest lucru este, fără îndoială, adevărat, așa cum a demonstrat încă o dată pe Stade de la Beaujoire.