Americanul Taylor Fritz a câștigat primul sfert de finală major la Wimbledon, Nick Kyrgios intră în finala 8

Taylor Fritz se află în primul său sfert de finală major, iar Nick Kyrgios se întoarce în sferturile de la Wimbledon pentru prima dată în opt ani.

Numărul 11 ​​Fritz, originar din California de 6 picioare 5, a rezolvat cu ușurință calificatorul australian Jason Kubler cu 6-3, 6-1, 6-4 pentru a ajunge în primul sferturi de finală de Grand Slam din cariera sa. Încă nu a renunțat la un set la Londra și și-a câștigat ultimele opt meciuri după ce a câștigat încălzirea de la Wimbledon la Eastbourne.

El așteaptă câștigătorul meciului de mai târziu dintre nr. 2 Rafael Nadal și nr. 21 Botic Van de Zandschulp. Nadal a intrat după ce a câștigat 17 meciuri majore consecutive anul acesta în drum spre primele două etape ale calendarului Grand Slam.

Fritz este ultimul american american în picioare după opt au ajuns în turul trei și patru erau în runda a patra.

Numărul 23 Frances Tiafoe și numărul 30 Tommy Paul au pierdut ambii duminică, lăsându-i pe Fritz și fără cap de serie Brandon Nakashima să joace pe 4 iulie.

Nakashima s-a luptat cu Kyrgios în cinci seturi grele înainte de a ceda cu 4-6, 6-4, 7-6(2), 3-6, 6-2.

Kyrgios revine în sferturile de la Wimbledon pentru prima dată din 2014 și primul său sfert de finală importantă din 2015. Următorul se va confrunta cu Cristian Garin din Chile, care a venit din două seturi mai jos și a salvat două puncte de meci pentru a-l învinge pe Alex De Minaur, scor 2-6. , 5-7, 7-6(3), 6-4, 7-6(10-6).

Garin a profitat de remiza după ce adversarul său din primul tur, vicecampionatul de anul trecut Matteo Berrettini, a fost nevoit să se retragă din cauza Covid-19.

Kyrgios, între timp, și-a dat înapoi electric, distractiv și victoria controversată în patru seturi sâmbătă în fața nr. 4 Stefanos Tsitsipas cu o performanță solidă împotriva tânărului de 20 de ani Nakashima.

Era mai mult sau mai puțin pe un comportament bun împotriva lui Nakashima, deși părea să strige „Ați terminat” după o lovitură, ceea ce l-a făcut pe Patrick McEnroe în aer să glumească că nu și-ar fi putut imagina că fratele său, John sau Bjorn Borg, făcea vreodată asta. în timpul finalei lor epice de la Wimbledon de la începutul anilor 1980.

Kyrgios a scos 35 de ași împotriva a doar trei greșeli duble și a lovit 137 mph la serviciu.

„În primul rând, vreau să spun binevoitor efortul lui Brandon”, a spus Kyrgios. „Este un jucător infernal, are 20 de ani și va face niște lucruri speciale, asta e sigur.

„Nu eram deloc aproape de cea mai bună performanță a mea din punct de vedere al nivelului, dar sunt foarte fericit să trec peste. Am luptat foarte mult astăzi. Mulțimea a fost uimitoare. A fost special să ieși din nou aici.”

Kyrgios s-a luptat și cu un umăr dureros și va avea acum încă o zi de odihnă înainte de sferturi de miercuri.

„Am jucat mult tenis în ultima lună și jumătate și sunt mândru de felul în care am stabilit nava”, a spus el. „A venit trăgând în setul patru, nivelul lui nu a scăzut.

„Recordul meu de cinci seturi este destul de bun. Sincer, la asta mă gândeam, nu am pierdut niciodată un meci de cinci seturi aici, așa că la asta mă gândeam. Am mai fost aici, am mai făcut-o și am trecut.”

Kyrgios a spus că se aștepta să-l interpreteze pe conaționalul său De Minaur în sferturi, deoarece atunci când a venit pe teren, De Minaur avea două seturi de iubit.

În schimb, îl va primi pe Garin și va fi favorit, cu un loc în semifinale posibil împotriva lui Nadal pe linie.

„Am nevoie cu siguranță de un pahar de vin în seara asta”, a spus Kyrgios.