Pauza All-Star nu-i liniștește pe Milwaukee Bucks

Majoritatea jucătorilor – din orice sport – așteaptă cu nerăbdare răgazul prelungit la mijlocul sezonului oferit de Jocul de stele din liga respectivă și pauză corespunzătoare din programul care vine odată cu acesta.

Milwaukee Bucks nu au fost diferiți, mai ales după ce au trecut printr-o erupție de accidentări care i-au lăsat deoparte pe contributorii cheie pentru perioade lungi din prima repriză, împreună cu un program provocator spre pauză.

Dar probabil că a existat un strop de dezamăgire, totuși, după ce Milwaukee a revenit în cele din urmă la putere maximă și a zguduit 12 victorii consecutive înainte de a apăsa butonul de pauză după o victorie cu 116-110 la Chicago pe 16 februarie.

Se dovedește, totuși, că o vacanță de o săptămână nu a făcut nimic pentru a încetini rularea lui Bucks. Milwaukee a revenit la acțiune vineri seara într-o manieră răsunătoare, extinzându-și seria de victorii la 13 meciuri, cu o înfrângere de 128-99 de la Miami, care a marcat cea mai mare marjă de victorie a Bucks în acest sezon.

„Întregul grup s-a concentrat bine după pauză”, a spus antrenorul principal Mike Budenholzer. „La ambele capete ale terenului, se străduiau să fie cei mai buni.”

Budenholzer a remarcat cum apărătorul Jrue Holiday a dat tonul în această privință, cu 24 de puncte, cinci recuperări și șapte pase decisive, fără a comite o singură schimbare de afaceri în aproape 29 de minute pe teren.

Holiday a fost unul dintre cei șase Bucks care au marcat în două cifre împotriva Miami, un grup care includea gardianul de rezervă Bobby Portis care a marcat 18 la 7 din 11 lovituri și a reușit 11 recuperări în primul său meci înapoi, după ce a ratat mai mult de o lună din cauza unui genunchi. rănire.

„Ce merit pentru el și cât de mult a muncit”, a spus Budenholzer. „Munca pe care a depus-o în pauza All Star, nu pot spune destul despre Bobby Portia. El a dat un ton pentru noi. El este o mare parte a caracterului nostru. Pentru el să se întoarcă de la o accidentare și să joace așa este un indiciu al cum este.”

Nou-veniții Myers Leonard și Jae Crowder au adus și ei contribuții solide. Leonard a marcat cinci puncte și a luat șase panouri în primul său joc din 2021, în timp ce Crowder, pe care Milwaukee l-a achiziționat de la Phoenix la termenul limită, a luat cuvântul pentru prima dată în acest sezon și a marcat nouă la tiruri 3 din 5, inclusiv o pereche de 3. -pointers și a tras în jos trei recuperări.

„Cu adevărat impresionant pentru amândoi”, a spus Budenholzer. „Jae, am încercat să-l adăugăm în grupul nostru. Merită lui Jon Horst și biroului pentru că au găsit o modalitate de a-l obține. El este o parte importantă a câștigului.”

Desigur, în timp ce o serie fierbinte din februarie este cu siguranță impresionantă, pune cap pe scaune și ajută la poziționarea în play-off, mai este mult de parcurs până când Bucks poate intra în controlul vitezei de croazieră.

În primul rând, este programul, care se reia duminică după-amiază împotriva unei echipe noi de la Phoenix Suns, care a intrat all-in la termenul limită de schimb, prin adăugarea lui Kevin Durant.

Restul programului lui Milwaukee include cinci meciuri împotriva concurenților din Conferința de Est, Philadelphia, Brooklyn și Boston, precum și o călătorie la Phoenix pentru o revanșă cu Suns și un altul la Denver pentru o întâlnire cu Nuggets, liderul Conferinței de Vest, împreună cu o vizită la Memphis. , în prezent al doilea în Occident, în penultimul concurs al sezonului regulat.

Apoi, este o chestiune de sănătate, care uneori i-a derutat pe Bucks în acest sezon și și-a ridicat din nou capul urât vineri, când Giannis Antetokounmpo, care a fost limitat la doar 20 de secunde în All-Star Game din cauza unei răni la încheietura mâinii, a părăsit meciul. în primul sfert după ce a lovit genunchiul drept de un jucător al lui Suns.

Disponibilitatea sa de duminică împotriva lui Suns nu a fost cunoscută după meciul de la Miami, dar pierderea celui mai valoros jucător de două ori, care este în prezent al treilea în ligă, cu 31.8 puncte și al doilea cu 12.2 recuperări pe meci, ar fi o lovitură îngrozitor de mare.

„Vom vedea cum se simte mâine”, a spus Budenholzer. „Îl vom evalua și îl vom lua zi de zi.”