Duo marchează 3 goluri în debutul haotic al lui Ronaldo în Arabia Saudită

Icoane fotbal Cristiano Ronaldo și Lionel Messi a uimit o mulțime din Arabia Saudită, joi, în ceea ce ar putea fi ultimul meci dintre cele două legende, Ronaldo marcând de două ori în debutul său foarte așteptat pentru o echipă de fotbal saudită, după ce Messi a marcat primul gol al jocului haotic.

Fapte-cheie

Ronaldo, în vârstă de 37 de ani, a fost căpitanul unei echipe de stele, formată din jucători din clubul său, Al Nassr, și colega echipei din Riyadh, Al Hilal, în timp ce Messi, în vârstă de 35 de ani, s-a aliniat pentru clubul francez Paris Saint-Germain în meciul amical de la King Fahd International. Stadiu.

Messi a deschis scorul în minutul al treilea, în timp ce Ronaldo a marcat din penalty în minutul 34 și din nou chiar înainte de pauză.

Ronaldo a fost înlocuit din meci în minutul 61, în timp ce Messi a fost eliminat un minut mai târziu.

PSG a câștigat meciul dus-întors cu 5-4, în ciuda faptului că fundașul Juan Bernat a primit cartonaș roșu în minutul 39.

Ce să urmăriți

Ronaldo va juca primul său meci în liga saudită duminică, când Al Nassr se va înfrunta cu Al Ettifaq.

Ce nu știm

Nu este clar dacă Messi și Ronaldo se vor mai juca vreodată unul împotriva celuilalt. Probabil că Al Nassr se va confrunta cu adversari europeni doar într-o mână de meciuri amicale de-a lungul anului, în timp ce Messi a fost legate de la o viitoare mutare la echipa Major League Soccer Inter Miami, ceea ce ar face un joc între cei doi și mai puțin probabil.

Numărul mare

210 milioane de dolari. Atât va fi contractul de 2 ani și jumătate al lui Ronaldo cu Al Nassr relatărilor plătește-l.

Tangentă

Messi a depășit clasamentul Forbes 2022 listă dintre cei mai bine plătiți sportivi cu câștiguri anuale de 130 de milioane de dolari, în timp ce Ronaldo s-a clasat pe locul al treilea pe listă cu câștiguri de 115 milioane de dolari.

Fundalul cheie

Majoritatea observatorilor de fotbal consideră că Messi și Ronaldo sunt printre cei mai buni care au jucat vreodată acest joc, iar zecile lor de confruntări de-a lungul anilor au devenit o legendă sportivă. Rivalitatea dintre ei a atins apogeul la începutul anilor 2010, când cei doi erau în floarea carierei lor și jucau pentru cluburi rivale din Spania – Ronaldo s-a aliniat pentru Real Madrid în timp ce Messi era la FC Barcelona. Cei doi și-au tradus realizările pe teren în succesul financiar, dar rivalitatea lor se extinde chiar și în afaceri: Ronaldo are un contract de sprijin pe viață cu Nike, iar Messi are un acord pe viață cu Adidas.

Lecturi suplimentare

Al Nassr a spus că Ronaldo nu are nicio clauză în contract care să susțină candidatura pentru Cupa Mondială a Arabia Saudită (Reuters)