Princeton supără statul NC, Staley laudă NSU

Cele șaisprezece echipe au avansat vineri după victoriile din primul tur la turneul de baschet feminin NCAA din 2023. Prima rundă de până acum a fost departe de cretă sau de o garanție că sămânța superioară va avansa. Aruncă o privire la scorurile din prima rundă, cele mai mari povești și programul viitor pentru grupa feminină.

Princeton uimește statul NC

Cea mai mare supărare din prima porțiune a rundei de deschidere a venit sub forma unei victorii cu 64-63 a Princeton în fața NC State. Apărătorul senior Grace Stone a doborât tripul câștigător cu cinci secunde rămase în al patrulea sfert.

„Am fost în meciuri strânse tot anul și aceasta este o piesă pe care o exersăm iar și iar. Este o lovitură pe care am mai făcut-o într-un joc înainte”, a spus Stone în conferința de presă de după meci, râzând ușor. „Cred că colegii mei de echipă au toată încrederea din lume în mine și știam că dacă ratam acea lovitură, vor primi un recul ofensiv.”

Nu a fost nevoie de panouri, deoarece Stone le-a scurs pe cele trei și și-a încheiat noaptea cu 22 de puncte, la egalitate cu Kaitlyn Chen pentru liderul echipei. Princeton a avut un avantaj de un punct după primul sfert, dar a luat al doilea și a avut un avantaj de 41-35 înainte de pauză.

Wolfpack, care a avansat la Elite Eight sezonul trecut, a intrat în Turneul NCAA ca cap de serie, cel mai scăzut nivel din sezonul 2016-17. NC State a avut 20 de revigorări în joc și doar patru recuperări ofensive în concurs.

„Copiii noștri, m-am gândit, s-au jucat din greu. S-au luptat și trebuie să fac o treabă mai bună, să fiu sincer, să iau decizii mai bune pentru a ne pune într-o poziție mai bună pentru a încheia acel meci”, a spus antrenorul principal al NC State, Wes Moore, după meci.

Princeton Tigers vor juca duminică în Utah, la 7:00 pm ET.

MAI MULTE DIN FORBEPe măsură ce începe nebunia din martie, este timpul ca femeile să joace pentru bani

Pune puțin respect statului Norfolk

Campionii NCAA din Carolina de Sud au fost unul dintre cele trei cap de serie care au avansat, alături de Virginia Tech și Stanford. Antrenoarea principală a Gamecocks, Dawn Staley, a avut multe laude pentru adversari și pentru singura echipă Historically Black College sau University (HBCU) din turneu.

„Voi spune asta astăzi, ca să ne putem pregăti pentru anul viitor”, a spus Staley pe estradă în timpul conferinței de presă de după meci, „Norfolk State nu este un cap de serie 16. Vreau doar să știi că nu sunt”, a spus Staley. De asemenea, legenda baschetului a vizitat vestiarul NSU să-l ridice pe Kierra Wheeler, înaintea studentului al doilea. Wheeler și NSU au menținut-o pe Aaliyah Boston la șapte puncte și nouă recuperări.

Gamecocks vor juca duminică South Florida (8), care a avansat după o victorie cu 67-65 în fața lui Marquette (9).

Spectacolul Clark

Iowa(2) a învins Southeastern Louisiana (15) 95-43 în prima rundă. Semifinalista Naismith Jucătoarea Anului, Caitlin Clark, a încheiat concursul cu 26 de puncte, 12 pase decisive și trei recuperări mai puțin de o triplă-dublă în primele trei sferturi ale concursului. Raport ESPN baschet feminin a raportat Alexa Phillipou Clark este primul jucător care a acumulat peste 20 de puncte și peste 10 pase decisive la Turneul NCAA în 23 de ani.

În total, 16 echipe au trecut vineri în turul doi, iată o listă cu toate scorurile:

Carolina de Sud (1) peste Norfolk State – Scor final: 72-40

South Florida (8) peste Marquette (9) – Scor final: 67-65

Virginia Tech (1) peste Chattanooga (16) – Scor final: 58-33

Statul Dakota de Sud (9) peste California de Sud (8) – Scor final: 62-57

Notre Dame (3) peste Utah de Sud (14) – Scor final: 82-56

Stanford (1) peste Sacred Heart (16) – Scor final: 92-49

Ole Miss (8) peste Gonzaga (9) – Scor final: 71-48

Georgia (10) peste Florida State (7) – Scor final: 66-54